KOSGEB’den Nasıl Yararlanılır?

0

Hâl böyle olunca hibelerden ve kredilerden yararlanmak için bazı şartların kesinlikle yerine getirilmesi gerekiyor. Tabii ki herkes tarafından bilindiği gibi bu desteklerden yararlanmanın en önemli kuralı kurum tarafından verilen sertifikaya sahip olmak ve eğitimleri başarıyla tamamlamaktır. Bu içeriğimizde KOSGEB’den nasıl yararlanılacağı hakkında gerekli bilgilerin tamamını sizlere anlatacağız

Kosgeb Kredi ve Hibesi Nasıl Alınır?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sebebiyle kosgeb tarafından verilen desteklere başvuru yapmak için herhangi bir şekilde yakından işlem yapmanıza gerek kalmadı. Bu doğrultuda uzaktan eğitim sürecinin başlamasıyla birlikte girişimcilik kursu da uzaktan yapılmaktadır. KOSGEB kredisinden faydalanmak için yerine getirmeniz gereken şartlar aşağıda belirtilmiştir.

  • Girişimcilik sertifikasının alınması,
  • Destek alınacak işletmenin açılarak vergi levhası sahibi olunması,
  • KOSGEB’e kayıt yapılması ve bu doğrultuda KOBİ beyannamesinin eksiksiz olarak doldurulması,
  • Son olaraksa internet aracılığıyla başvuru sürecinin takip edilmesi ve hibenin onay aşamalarında sizden istenen belgelerin iletilmesi gerekiyor.

KOSGEB’e 2020 yılından önce başvuru yapan kişiler 2 adet dosya hazırlamak ve bu dosyaları ilgili yerlere iletmek zorunda kalıyordu. Bu yıl itibariyle tüm işlemlerin uzaktan yapılabilir hale gelmesiyle birlikte esnafların online sistem aracılığıyla başvuru sürecini tamamlamaları mümkün olabiliyor.

KOSGEB Kredi ve Hibesi Hangi Sektöre Veriliyor?

Her yıl destek verilen işletmelerin sektörü aynı olmakla birlikte üstüne yenileri eklenerek devam etmektedir. 2020 yılında güncel olarak hibe desteği verilen programlar aşağıda belirtilmiştir.

  • Girişimcilik destekleri,
  • İşletme, ar – ge ve büyüme destekleri,
  • Teknolojik üretim destekleri,
  • İşgem ve Tekmer programı,
  • Kobi finansman yardımları,
  • Laboratuvar hizmetleri olarak belli başlı sektörlerde destekler verilmeye devam etmektedir.

KOSGEB Başvurumun Onaylanmama Durumu Var Mıdır?

KOSGEB, her şeyden önce projenin ülke ekonomisine katkıda bulunup bulunmayacağını incelemektedir. Bu sebeple başarılı olmayacağı öngörülen bir projenin onaylanması ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Projenizi kurula ikna ettirmek için muhakkak sağlam temellere dayandırarak sunmanız gerekiyor. Her başarılı proje için destek vermeyi amaçlayan bir kurum olmasından ötürü projeniz her açıdan değerlendiriliyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.