KOSGEB nedir?

0

KOSGEB, 3624 sayılı Kanun ile İmalat Sanayi İşletmecilerinin ekonomi içerisindeki yerlerini daha iyi noktalara getirmek için 1990 yılında kurulan, büyümeyi hedefleyen küçük ve orta işletmecilere herhangi bir karşılık beklemeden finansman desteği sağlayan bir kurumdur.

Bu oluşumun kuruluş amacı orta ve küçük ölçekli girişimlerin ülke ekonomisinde söz sahibi olabilmelerini sağlamak ve bu yolda onlara maddi destek vermektir. Kurum tarafından verilen destekten faydalanmak için yapılması gereken tek şey yapılacak olan işe ait bir plan oluşturup “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Kursu” almaktır. Tam olarak 60 saat boyunca alacağınız eğitimi başarıyla tamamlarsanız KOSGEB tarafından verilen hibe ve desteklerden faydalanma hakkı kazanırsınız.

KOSGEB’e Kimler Başvuru Yapabilir?

KOSGEB başvuruları alırken herhangi bir kişi sınırlaması uygulamıyor. Kurumun sizden istediği tek şey başarılı olacağına inandığınız bir iş planıdır. Tüm bunların yanı sıra başvuru yapmak isteyip de sektörün kabul olmayacağını düşünen kişiler için de sektör kısıtlaması olmadığını söylemek gerekiyor.

KOSGEB Başvuru Aşamaları Nelerdir?

KOSGEB’den faydalanmak için bazı aşamaları başarıyla tamamlamalı ve hibe ya da kredi almaya hak kazanmalısınız. Bu süreçte hangi aşamaları geçmeniz gerektiğini sizlere maddeler halinde anlatalım.

  • Hibe ve kredi desteği almak için başvuru sürecinin ilk aşaması “Girişimcilik Sertifikası” almaktır. Bu sertifikayı almak için KOSGEB ya da İŞKUR aracılığıyla başvuru yapmalısınız.
  • Başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra aday direkt olarak kendisine tahsis edilen belgeyle birlikte her nerede olursa olsun bulunduğu konumdaki eğitim merkezine yönlendiriliyor.
  • Sertifikayı aldıktan sonra tabii ki süreç bitmiyor. Bu noktada artık kuruma bir iş planı sunmanız ve iş planının onaylanmasını beklemeniz gerekmektedir.
  • Kuruma sunduğunuz iş planı onaylandıktan sonra artık işyeri açılış işlemlerine geçebiliyorsunuz.
  • İşyerinizi açtıktan sonra KOSGEB veri tabanında kayıt oluşturmanız gerekiyor.
  • Kredi ve hibe desteği için ise işyeri açılışını yaptıktan sonra anlaşmalı olan herhangi bir bankaya gidip başvuru yapabilirsiniz.

Kredi başvurunuzun onaylanması durumunda direkt olarak zaman kaybetmeden bankaya giderek parayı alabiliyorsunuz. Her ne kadar dışarıdan bakıldığında zor bir süreç gibi görülse de sunduğu avantajlar sebebiyle hayalinizdeki fikri hayata geçirmek için mükemmel bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.