HES kodu nedir?

0

Tüm dünyayı etkisi altında alan Covid – 19 pandemisi sebebiyle Türkiye’de yurtiçi seyahatlerin tamamında hes kodu ile seyahat etme zorunluluğu getirilmiştir. Bu doğrultuda bilet alma esnasında sizden talep edilen kodu ilgili kişilere vermeniz gerekiyor. Seyahat süreniz yaklaştığında iletmiş olduğunuz kod üzerinden risk durumu sorgulaması yapılarak herhangi bir engel olup olmadığı kontrol edilmektedir. Bu yayınımızda HES kodunun nasıl alınacağı ve bununla birlikte merak edilen birçok soruya cevaplar vereceğiz.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu zorunluluğunun getirildiği günden bu yana kullanıcıların kodu daha kolay alabilmesi için farklı alternatifler oluşturuluyor. Bu alternatifler sms göndererek kod alma, e – devlet üzerinden kod alma ve hayat eve sığar uygulamasından kod almakla sınırlıdır.

Hayat Eve Sığar Uygulamasından HES Kodu Alma

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Hayat Eve Sığar uygulamasından HES kodu almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  1. AppStore ya da Google Play Store’dan “Hayat Eve Sığar” uygulaması indirilir.
  2. Uygulamaya giriş yaparak “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir.
  3. “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır ve kodun ne kadar süre geçerli olacağı seçilerek kod başarılı bir şekilde oluşturulur.

SMS Yöntemiyle HES Kodu Alma

Telefonunuzdan göndereceğiniz bir kısa mesaj aracılığıyla seyahatlerinizde kullanmak amacıyla HES kodu alabilirsiniz. Telefonunuzun mesaj kısmına girdikten sonra aşağıdaki şablona uygun olarak mesajınızı yazın.

HES yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra her bir tanımın arasında boşluk olmak suretiyle T.C. Kimlik No, Kimlik Kartı Seri No Son 4 Hanesi, Geçerlilik Süresi gün bazında yazılarak mesajı 2023’e göndermeniz yeterli olacaktır.

HES 1234568912 1234 15 şablonuna uygun olarak yazmanız gerekmektedir. Telefonunuzdan mesajı gönderdikten hemen sonra HES kodunuz yine telefonunuza kısa mesaj aracılığıyla gönderilecektir.

E – Devlet Aracılığıyla HES Kodu Alma

Telefonla ve uygulamayla kod alma yollarını tercih etmiyor ancak HES kodu almanız gerekiyorsa direkt olarak e – devlet platformuna girerek HES kodu alabilirsiniz.

  1. E – devlete giriş T.C. Kimlik Numarası ve E – devlet şifresiyle giriş yapın.
  2. Ana ekranda bulunan arama kısmına “HES Kodu Üretme ve Listeleme” yazın.
  3. Açılan sayfada HES kodu üretme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi yolu kullanarak kod talep ediyor olsanız da her kod belirttiğiniz süre boyunca geçerli olacaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.