10 Kasım Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0

Türkiye’nin ev hatta dünyanın gelmiş geçmiş en önemli liderlerinden biri olan Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 tarihinde ülkemiz vatandaşları tarafından ebediyete uğurlanırken bu durum tüm dünyada yankı uyandırdı. Türk halkı başkomutanını kaybetmenin hüznüyle her ölüm yıldönümünde atayı saygıyla anarken, ölüm saatinde yani 09.05’te saygı duruşuna geçer.

Atatürk’ün Kaçıncı Ölüm Yıldönümü?

2020 yılında yapılacak anma törenlerinin anlam ve önemi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 82. ölüm yıldönümü olacaktır. Her geçen yıl halkımızın ataya olan özlemi bir o kadar artmakta ve onun bize sunduğu cumhuriyete bağlılığımızı arttırmaktadır.

10 Kasım Resmi Tatil Mi?

Her yıl olduğu gibi bu yılda da 10 Kasım resmi tatil olarak kabul edilmeyecek. Halkın sağlığını tehdit eden anma törenlerinin bu sene yapılmama durumu olduğunu söyleyebiliriz. Bir rutin haline gelen tam atamızı kaybettiğimiz saatte yani 09.05’te sirenler çalmaya başlayacak ve tüm Türkiye’de hayat duracak.

10 Kasım Hangi Güne Denk Geliyor?

2019 yılında Pazar gününe denk gelen 10 Kasım, 2020 yılında Salı gününe denk gelmektedir. Bugün yapılacak etkinlikler ve gösteriler her yıl olduğu gibi devam edecek. Tüm okullarda gün boyunca gösteriler söyleşiler ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatının anlatıldığı konferanslar verilecektir. Her gencin atasını tanıması için güzel bir fırsat olan bu günde ataya olan hasreti en iyi şekilde yerine getirmek için ona olan bağlılığınızı ilke ve inkılaplarına uyarak gösterebilirsiniz.

10 Kasım’da Neler Yapılır?

10 Kasım her sene bir matem günü olarak adlandırılırken yurdun her bir köşesinde Atatürk’ü anmak için törenler düzenlenmektedir. Hangi siyasi parti olursa olsun Anıtkabir’i ziyaret ederek orada bulunan anı defterini imzalar ve ataya olan bağlılığını gösterir. Tüm bunların yanı sıra ülkemizin kurucusu olan Atatürk’ü anma törenleri sadece fiziksel olarak değil her bireyin aklına yer etmesi için radyo ve televizyonlardan saygı yayınları yapılmaktadır. Türk’ün bayrağı atamızı anmak için yarıya indirilir ve ona duyulan saygı ve özlem bir nebze de olsa bu şekilde gösteriliyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.